PrawnicyProjektyGeodezjaOchrona
Tukupiszdom
UbezpieczeniaKredytyBudowaMeble
Dodaj ofertę sprzedaży nieruchomości
Stężyca, rok 2008
Ilość odsłon: 6746
Data dodania: 2010-11-26

UWAGA. Najnowsze analizy rynku nieruchomości opublikowane są w portalu 100analiz.pl

Od stycznia do września 2008r na terenie gminy odnotowano 30 transakcji kupna sprzedaży nieruchomości - dane dotyczą wyłącznie transakcji uznanych za wiarygodne (akty notarialne z ceną znacznie niższą niż przeciętne odrzucono).

 

Rozkład transakcji wg rodzaju nieruchomości
Rozkład transakcji wg rodzaju nieruchomości, Stężyca

 

Transakcje nieruchomościami zabudowanymi dotyczyły działek z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi znajdującymi się w dostatecznym stanie technicznym . Średnia cena transakcyjna w/w nieruchomości wynosiła 77 000zł . Powierzchnie działek mieściły się w przedziale 11702100m2.

Transakcje nieruchomościami lokalowymi (lokale mieszkalne) odbywały się zarówno w trybie przetargowym (zasób WAM) jak i trybie tradycyjnych negocjacji (rynek wtórny). Nieruchomości z zasobu WAM charakteryzowały się niskim standardem wykończenia wnętrz (lokale do generalnego remontu). Ceny uzyskiwane za lokale w przetargach wahały się od 883 do 1308zł/m2 powierzchni użytkowej, a średnia powierzchnia użytkowa lokalu wynosiła 48,54m2. Najniższe ceny uzyskiwały nieruchomości położone na parterze, a najwyższe na I piętrze. Ceny z rynku wtórnego były już znacznie wyższe – kształtowały się na poziomie 2250zł /m2 i dotyczyły nieruchomości po przeprowadzonym remoncie generalnym.

Działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe stanowiły 30% wszystkich transakcji. Ceny w przeliczeniu na 1m2 działki wahały się od 2,63 zł na terenach wiejskich do 14zł w miejscowościach o dużej atrakcyjności (średnia cena 9,68zł) Cena zależała w przede wszystkim od położenia nieruchomości, atrakcyjności działki (zagospodarowanie, otoczenie itp.) i jej wielkości. Stężycki rynek działek przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe od strony podaży zdominowany jest przez Wspólnotę Gruntową w Stężycy. Wspólnota wydziela ze swoich terenów działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i sprzedaje je niezmiennie od 2006r w cenie 12zł/m2 – hamuje to naturalny wzrost cen spowodowany zmianami na rynku nieruchomości które widoczne są w ostatnich 2 latach. Działki w Stężycy z racji swojej niskiej ceny i atrakcyjnego położenia (dobra komunikacja, miejscowość gminna, tereny leśne, mała odległość od Dęblina) stanowią ,,łakomy kąsek” dla mieszkańców najbliższych okolic a w szczególności Dęblina.

 

Rozkład transakcji wg ceny 1m2 i powierzchni działki
Rozkład transakcji wg ceny 1m2 i powierzchni działki, Stężyca

 

Działki o przeznaczeniu rolnym stanowiły 50% wszystkich transakcji. Ceny w przeliczeniu na 1ha wahały się od 4 630zł do 17 564zł (średnia cena 11 253zł) . Powierzchnie nieruchomości wahały się od 0,14ha do 3,53ha (średnia 1,37ha). Cenę najniższą oraz najwyższą osiągnęły nieruchomości położone w Pawłowicach.

 

Rozkład transakcji wg przedziału cenowego
Rozkład transakcji wg przedziału cenowego, Stężyca

 

autor: Mariusz Nakoneczka - rzeczoznawca majątkowy - tel. 600 541 931 - wycena nieruchomości w gminie Stężyca

analizę opracowano w oparciu o dane znajdujące się w portalu www.tuWycenisz.pl

Analiza z roku: 2008 | 2010
Wycena nieruchomości
Świadectwa energetyczne
Biuro nieruchomości