PrawnicyProjektyGeodezjaOchrona
Tukupiszdom
UbezpieczeniaKredytyBudowaMeble
Dodaj ofertę sprzedaży nieruchomości
Roczna analiza cen wtórnego i pierwotnego rynku mieszkaniowego - Gdańsk

Gdańsk jest miastem portowym położonym w północnej części Polski nad Morzem Bałtyckim. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto.

Sprzedajesz nieruchomość w Gdańsku? - dodaj bezpłatnie swoją ofertę w portalu tuKUPISZdom.pl

Jest to jedno z najstarszych miast Polski o ponad tysiącletniej historii. Ówczesny Gdańsk stanowi ważne centrum kulturalne, gospodarcze oraz naukowe. Jest on także jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych północnej części Polski. Gdańsk, decyzją Rady Miasta, podzielony jest na 34 jednostki pomocnicze zwane dzielnicami, które przedstawiono na poniższej mapie.


Źródło: Strona internetowa Miasta Gdańsk: http://www.gdansk.pl/samorzad,647.html, data wejścia na stronę 17.08.2011r.

Do dzielnic miasta należą wg kolejności alfabetycznej: Aniołki, Brętowo, Brzeźno, Chełm, Jasień, Kokoszki, Krakowiec-Górki Zachodnie, Letnica, Matarnia, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Olszynka, Orunia-Św.Wojciech-Lipce, Osowa, Piecki-Migowo, Przeróbka, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Rudniki, Siedlce, Stogi, Strzyża, Suchanino, Śródmieście, Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Wyspa Sobieszewska, Wzgórze Mickiewicza, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje oraz Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Średnie ceny przez ostatni rok za metr kw. na rynku mieszkaniowym wtórnym i pierwotnym obrazują poniższe wykresy.

Wyk.1 Średnia cena za metr na ryku wtórnym (ostatni rok) w Gdańsku.


 
Źródło: Strona internetowa: http://dom.money.pl/ceny-nieruchomosci/gdansk.html, data wejścia na stronę 17.08.2011r.
Statystyki obliczane na podstawie ogłoszeń pochodzących z serwisów: Szybko.pl Sp. Z o.o., Melog.com Sp. Z o.o., Agora S.A., MediaRoll, Partner Artur Pach, KRN media Sp. Z o.o., WGN - Nieruchomości Sp. Z o.o., Wydawnictwo Steinborn Spółka jawna, Polska Gielda Sp.z.o.o., Gratka.pl, J. Stryna - Spółka jawna, Otomoto Sp. Z o.o., Trader.com Sp.Z o.o., Tabelaofert.pl Sp. Z o.o.

Według portalu dom.money.pl średnie ceny za metr kw. powierzchni użytkowej na rynku wtórnym od sierpnia 2010r. kształtowały się w granicach ok. 6 430 zł i przejawiały tendencję spadkową do końca kwietnia 2011r. Z początkiem kwietnia ceny zaczęły stopniowo wzrastać. Średnia cena w sierpniu 2011r. kształtowała się na poziomie ok. 6 330 zł/m2 powierzchni użytkowej lokalu
i zaczęła wykazywać wyraźną tendencję wzrostową.
W analogicznym przedziale czasowym tj. od sierpnia 2010r. do sierpnia 2011 br. badaniu poddano nieruchomości znajdujące się na rynku pierwotnym. W sierpniu ceny za m2  kształtowały się w granicy ok. 5 500 zł. Na uwagę zasługuje dużo większa dynamika wahania cen na rynku pierwotnym w stosunku do cen z rynku wtórnego w badanym przedziale czasowym. W sierpniu 2011r. ceny wyniosły średnio ok. 5 750 zł/m2 powierzchni użytkowej. Najwyższe ceny odnotowano na przełomie grudnia i stycznia 2011 roku gdzie średnia cena za m2 pow. użytkowej lokalu wynosiła
ok. 5 800 zł.

Wyk.2 Średnia cena za metr na rynku pierwotnym (ostatni rok) w Gdańsku.


 
Źródło: Strona internetowa: http://dom.money.pl/ceny-nieruchomosci/gdansk.html, data wejścia na stronę 17.08.2011r.
Statystyki obliczane na podstawie ogłoszeń pochodzących z serwisów: Szybko.pl Sp. Z o.o., Melog.com Sp. Z o.o., Agora S.A., MediaRoll, Partner Artur Pach, KRN media Sp. Z o.o., WGN - Nieruchomości Sp. Z o.o., Wydawnictwo Steinborn Spółka jawna, Polska Gielda Sp.z.o.o., Gratka.pl, J. Stryna - Spółka jawna, Otomoto Sp. Z o.o., Trader.com Sp.Z o.o., Tabelaofert.pl Sp. Z o.o.

II. Analiza pierwotnego rynku mieszkaniowego w Gdańsku
Analizują wielkość ofertową pierwotnego rynku nieruchomości w Gdańsku należy stwierdzić, iż plasuje się na czwartym miejscu w kraju zaraz po: Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Wszystkie lokale mieszczą się w ofercie około 100 projektów deweloperskich. Co ciekawe, blisko połowa – ok. 47% stanowią lokale zlokalizowane w trzech z 34 gdańskich dzielnic. Należą do nich: Jasień, Chełm oraz Ujeścisko-Łostowice. Taki podział miasta na wyraźne obszary i rejony powstawania nowych inwestycji kształtuje i wpływa na sztuczny podział miasta na obszary stagnacji oraz aktywności.
Od stycznia do kwietnia 2011 mieliśmy do czynienia ze spadkiem przeciętnej ceny jednostkowej mieszkań dostępnych na rynku pierwotnym. Za jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy można uznać wprowadzenie do oferty nowych - „tańszych” mieszkań. Przy tym paru deweloperów zdecydowało się na obniżkę cen w inwestycjach, które sprzedawane są od dłuższego czasu. Niektóre spadki cenowe spowodowane zostały chęcią szybszego wyprzedania oferty ze względu na to, że w najbliższym czasie rozpoczną się kolejne etapy rozbudowy tej samej inwestycji. Mając na uwadze średnie ceny jednostkowe w badanym okresie czasu najdroższymi dzielnicami Gdańska okazały się Śródmieście oraz Aniołki, gdzie przeciętny poziom cen przekraczał 10,5 tys./m2. Najtańszymi dzielnicami okazały się pozostałe dzielnice tj. Jasień, Chełm oraz Ujeścisko-Łostowice. Jednostkowa cena mieszkań wyniosła poniżej 4,8 tys./m2. Wśród bazy ofertowej zdecydowanie przeważały mieszkania z segmentu „popularnego” nad segmentem apartamentowców.

III. Analiza wtórnego rynku mieszkaniowego w Gdańsku
Największą ilość transakcji w badanym okresie czasu odnotowano na Przymorzu (10 proc.),
w Śródmieściu (9 proc.), Morenie (6 proc.), Osowej (6 proc.) i Chełmie (4 proc.). Aż 55 proc. transakcji dotyczyło mieszkań dwupokojowych. Mieszkania trzypokojowe występowały w 25 proc. transakcji, a „tylko” 15 proc. to kawalerki.
Analizując te dane przez pryzmat wydatkowanych kwot na mieszkanie widać, że kosztem kawalerki coraz więcej nabywców preferuje zakup niewielkiego mieszkania dwupokojowego. Wśród mieszkań trzypokojowych większość stanowią lokale do 65 m2. Mieszkania czteropokojowe
i większe są trudnym produktem do sprzedaży. Tylko 7 procent transakcji dotyczyło tego typu mieszkań. Niemal po równo rozkładają się transakcje mieszkań wybudowanych w technologii wielkiej płyty (38 proc.) i cegły (34 proc.). Także w dość zbliżonych proporcjach rozkładają się transakcje pod względem wieku budynku. Nabywcy mieszkań preferowali jednak najczęściej lokale w budynkach oddanych do użytku w ostatnich dwudziestu latach. Na taki zakup zdecydowało się 36 proc. klientów pośredników agencji Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości. Najwięcej zarejestrowanych transakcji (47 proc.) dotyczyło lokali w cenach od 200 do 300 tys. zł. Znamienny jest niski udział w transakcjach mieszkań w cenie powyżej 400 tys. zł, które stanowiły zaledwie 7 proc. wszystkich odnotowanych transakcji. 23 procent sprzedanych mieszkań to lokale w cenie poniżej 200 tys. zł.

 
Autor: Piotr Radomski,
wiceprzewodniczący Studenckiego Koła Naukowego „Nieruchomości”, Uniwersytet Ekonomiczny, Katowice
sierpień 2011

« powrót

Wycena nieruchomości
Świadectwa energetyczne
Biuro nieruchomości
Ilość analiz w serwisie: 94